EkonomiGenel HaberlerKaraman Haberleri

Arpa ve buğday fiyatlarında dengeler değişiyor.

Ziraat sektörünün en mühim ürünleri olarak görülen buğday ve arpalar hububat türleri içinde en yaygın alım satışa sahip ziraat ürünleri.

Hayvancılıktan unlu mamul üretimine kadar birçok alanda kullanılan arpa ve buğdaylar için belirlenen satış tutarları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafınca açıklandı ve fiyatlarda dengelerin değişmiş olduğu görülmeye başlandı. Son 1 aydır istikrarlı yükseliş yaşayarak buğday fiyatlarının üstüne çıkan arpalarda yaşanmış olan gelişmeler ise şaşırtıcı.

Güncel buğday ve arpa tutarları

Ülke çapında satılan hububat ürünler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafınca kayıt altına alınıyor v bu satışlar ile ürünlerde fiyat belirlenmesine yardım ediliyor. Daha önceki satışlara bakıldığında Nisan ayında yaşamaya başladığı artışlar ve almış olduğu zamlar ile arpa tutarları devasa yükseklikte seviyelere çıkmıştı. Daha öncesinde fazlaca alt seviyelerde fiyatlara satılan arpalar bu bir ayık süreç içinde buğday fiyatlarının üstüne çıkmıştı. Yeni satışlar ve alınan kararlar ile ise buğday, arpa şeklinde hububat ürünlerinde güncel fiyatlar şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Beyaz arpa 1. grup

Beyaz arpaların 1.grup olarak satılan çeşitlerinde geçtiğimiz hafta zirve fiyatlara ulaşan ve ton bakımından 6 bin Türk Lirası üstünde fiyatlardan işlem gören beyaz arpalarda yaşanmış olan düşüş ile beraber fiyatlar yeniden 6 bin Türk Lirası altına düştü. Meydana getirilen ve kayıt altına alınan son işlem Ilgın Tecim Borsası tarafınca kaydedildi ve bu satış ile beraber 1. grup beyaz arpanın averaj satış fiyatı 5.01 Türk Lirası oldu.

Beyaz arpa 2. grup

Beyaz arpalar içinde en alt fiyatlardan satılan ve en dar satış alanına haiz olan 2 grup beyaz arpalar için kayda alınan son kayıt ise Edirne Tecim Borsası tarafınca işlendi. Satış sonrası belirlenen averaj işlem fiyatı ise 5.336 Türk Lirası olarak görülmekte.

Beyaz arpa 3. grup

Beyaz arpalarda fiyat aralığı ürünü olarak da malum 3. grup beyaz arpalarda meydana getirilen son satış Çoru Tecim Borsası tarafınca kayıt altına alındı. Bu işlem itibari ile averaj 3. grup beyaz arpa fiyatı 5.445 Türk Lirası oldu.

Yemlik arpa

Kümes hayvancılığı için önemi büyük olan yemlik hali ile satılan arpalarda fiyat aralığı öteki arpa türlerine nazaran ters bir yön izleyerek yükselişe geçti. Kayıt altına alınan son satış Sungurlu Tecim Borsası tarafınca yapılmış oldu ve bu işlem ile beraber averaj yemlik arpa fiyatı 5.743 Türk Lirası oldu.

Beyaz sert Anadolu buğdayı

Beyaz sert Anadolu buğdayları için belirlenen satış fiyatlarında ise artış devam ediyor. Satış tutarları yükselişine devam eden sert beyaz buğdaylar 6 bin Türk Lirası sınırının üstüne çıkarak işlem görmeye başladı. Kayıt altına alınan son satış işlemi Ilgın Tecim Borsası tarafınca meydana gelen sert beyaz Anadolu buğdayları için belirlenen averaj satış fiyatı ise 6.186 Türk Lirası oldu.

Kırmızı sert Anadolu buğdayıArpa ve buğday fiyatlarında dengeler değişiyor.

Tıpkı beyaz sert buğdaylar şeklinde kırmızı sert Anadolu buğdayları da artışa devam ediyor. Arpa fiyatlarının aksine yükselmeye devam eden buğday tutarları her buğday türünü etkilemekte. Kırmızı sert Anadolu buğdayları için kaydedilen son satış Sungurlu Tecim Borsası tarafınca kaydedilmiş durumda. Satış sonrasında ise 6.085 Türk Lirası averaj satış fiyatı ile piyasada yerini aldı.

Buğday öteki kırmızı

Öteki buğdaylar içinde en popüler tür olan ve satışı süreklilik elde eden öteki kırmızı buğdaylar için kaydedilen son satış ise Sungurlu Tecim Borsası tarafınca gerçekleştirildi. Bu satış ile beraber öteki kırmızı buğdayların averaj satış fiyatı 5.759 Türk Lirası değerine terfi etti.

Ekmeklik beyaz yarı sert buğday

Un yapımı için yetiştirilen bir çeşit olan yarı sert buğdayların kullanım alanı dar olduğu şeklinde satış alanı da buna bağlı olarak daralıyor. Kaydedilen son satışı Bandırma Tecim Borsası tarafınca meydana gelen ekmeklik beyaz yarı sert buğdaylar için belirlene averaj satış fiyatı ise 5.500 Türk Lirası seviyesine terfi etti.

Ekmeklik kırmızı yarı sert buğday

Beyaz çeşidinden daha geniş satış alanına sahip olan kırmızı yarı sert buğdaylar için belirlenen son satış ise Ilgın Ticaret Borsası tarafınca kaydedildi. Bu satış ile beraber averaj piyasa fiyatı da 5.789 Türk Lirası seviyesini görmüş oldu.

Yemlik kırmızı buğday

Yemlik buğdaylar olarak satılan buğday çeşitleri içinde en fazlaca satışa haiz olanlar ise kırmızı buğdaylar. Kaydedilen son satışı Edirne Tecim Borsası tarafınca meydana gelen yemlik kırmızı buğdaylar için belirlenen averaj satış fiyatı ise 5.492 Türk Lirası seviyesine gerileyerek değer kaybetti.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar