Karaman HaberleriPolitikaSiyaset

“Cumhuriyet tarihinin en büyük zammı yapıldı”

Karaman İYİ Parti gençlik kolları başkanı Burak Erbay, son zamanlarda yapılan fahiş zamları değinerek şu açıklamada bulundu;

“İtibardan tasarruf olmaz diyerek Cumhurbaşkanlığı külliyesine 4 Milyar 490 milyon lira bütçe ayıran siz, Türkiye’nin geleceğini tayin eden gençlerimizin cebindeki parayı almaktan utanmayacak mısınız?

1 Temmuz Günü KYK Yurt ücretlerine %80 oranında devasa denecek düzeyde Cumhuriyet tarihinin en büyük zammı yapıldı.

450 TL olan bir yurt ücreti bugün itibariyle artık 810 TL oldu. 700 bin öğrencinin cebindeki paranın neredeyse son kuruşuna kadar hükümet tarafından gasp edildi. Ayrıca daha geçen ayın ücretini ödemekte problem yaşayan gençler, gelen zam nedeniyle 478 TL daha depozito ücreti ödemek zorunda bırakıldı. Bir üniversiteli 850 TL olarak hesaplarına yatan aylık KYK kredi ve burs ücretinin 810 TL sini geldiği gibi Yurt ücreti olarak geri gönderiyor ve cüzdanda kalan yalnız 40 TL oluyor.

Ekonominin yerlerde süründüğü, işsizliğin ve hayat pahalılığının alıp başını gittiği bu dönemde zaten zor şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çabalayan binlerce genç ve ailesine yazık değil mi ?

Gençlerimizin hak ettiği, ceplerinde bıraktığınız 40 lira para mı ?

Tüm öğrenciler son paralarıyla otobüs biletlerini almış memleketlerinin yolunu tutmuşken, 478 tl depozito ücreti almak nasıl bir vicdansızlıktır.

KYK Yurt ücretlerine bu zammı ya geri çekin ya da ellerinizi vicdanınıza koyun KYK Kredi ve Burs ücretlerine de en az aynı oranda zam yapın.

Vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun yoksulluk sınırının altında, temel gereksinimlerini dahi karşılamakta problem çektiği bu süreçte zammın öğrencilere yapılması gerçekten çok üzücü ve geri dönülmesi gerekilen bir karardır. Devlet öğrencilere zorluk çıkartan değil, daima arkasında olan güç, sırtını dayayacağı kuvvet olmalıdır.

İtibardan tasarruf olmaz diyerek Cumhurbaşkanlığı külliyesine 4 Milyar 490 milyon lira bütçe ayıran siz, Türkiye’ nin geleceğini tayin eden gençlerimizin cebindeki parayı almaktan utanmayacak mısınız? Belki siz utanmayacaksınız ama canını yaktığınız binlerce genç bunları unutmayacak.”dedi.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar