Genel Haberler

Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü Kuruyor.

Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan ve ‘Dünyanın nazar boncuğu’ olarak bilinen Meke Gölü, kurudu. Neredeyse bir avuç kadar kalan suyun rengi de mikroorganizma sebebiyle kırmızıya döndü.

Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin, zaman içinde suyla dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu. Yeraltı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke’nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor. Daha önce 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü, senelerdir devam eden kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yer altı su seviyesinin devamlı düşmesi sebebiyle kurudu. Şu an gölün sadece bir kısmında, neredeyse bir avuç su bulunuyor.

Kırmızı Renge Büründü

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, gölün kurumasının en önemli sebebinin Konya Havzası’nda yer altı suyunun çekilmesi olduğunu belirtti. Yaka, şunları söyledi:

”Son zamanlarda ülkemizde ve Konya Havzası’nda yeraltı suyunun çekilmesiyle beraber Meke Gölü’nün güzelliğini oluşturan suyu çekilmiş durumda. Ortalama 10-12 metreye kadar olan su yüksekliğinden herhangi bir su kalmamış durumda. Bu mevsimde kırmızı renge boyanması ise mikroorganizmalardan meydana gelen olaydır. Bu mevsimde su çekilmiş olduğu için mikroorganizmalardan meydana gelen kırmızı görünüm aldı. Bu, gölümüze ayrı bir güzellik verdi.”

Sorun Çözüldüğünde Göl Eski Güzelliğine Kavuşacak

Meke Gölü’nün suyunun tekrardan kazandırılması için yer altı su seviyesinin tekrardan gözden geçirilmesi ve bununla ilgili eylem planının yapılmasını gündeme getirdiğini ifade eden Kaya, havzanın tamamındaki su problemi çözüldüğünde gölün eski güzelliğine kavuşacağını söylemiş oldu.

Kaya, ”Meke Gölü’nün suyunun tekrardan kazandırılması, yer altı su seviyesinin tekrardan gözden geçirilmesi, yer altı sulamalarıyla ilgili yeniden değerlendirilme yapılmasını gündeme getiriyor. Meke’nin suyunun çekilmesinin sadece Meke’nin değil, aslında Karapınar veya Konya Havzası’nın tamamının sorunudur. Ben inanıyorum ki, havzanın tamamının su sorunu çözüldüğünde, Meke’nin su seviyesi tekrardan yükselerek, eski güzelliğine tekrardan kavuşacaktır” dedi.

“Turizm ve Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak”

Bölgenin turizme kazandırılmasını istediklerini belirten Kaya, ”Biz bu bölgeyi turizme kazandırmak istiyoruz. Şu an da bile bu gölümüzü gezmeye gelen yüzlerce vatandaşımız var. Fakat son zamanlara Ramsar sözleşmesine dahil olan koruma alanı olan bu gölümüzün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafınca oluşturulacak jeopark çalışmasıyla beraber tekrardan turizme kazandırılmasıyla, turizm ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar