Sağlık

Geçmiş salgının izleri yeniden alevlendi: İki kişi enfekte oldu

İngiltere’deki bir çiftlikte çalışan iki kişide kuş gribi tespit edildi ve temaslıları belirlemek için acil bir çalışma başlatıldı.

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadelesini geride bırakırken, yeni bir salgın haberiyle sarsıldı. Daily Star’ın haberine göre, İngiltere’de iki kümes hayvanı çalışanında kuş gribi tespit edildi.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından yapılan açıklamada, enfekte hayvanlarla temas halinde olan işçiler için asemptomatik bir test programının başlatıldığı belirtildi. İşçilerde Influenza A (H5) virüs enfeksiyonlarının saptandığı ifade edildi. Şu ana kadar hiçbir işçide kuş gribi semptomları görülmedi ve son test sonuçları negatif çıktı.

Burun ve Ağızdan Bulaştı

UKHSA, maruz kalma süresi ve test sonuçlarına dayanarak, çiftlikteki solunum materyalinin muhtemelen bir çalışanın burun ve/veya boğazında kontaminasyona neden olduğunu belirtti. İkinci kişideki enfeksiyonun kaynağının belirlenmesinin zor olduğu ifade edilirken, temaslıların izlenmesi için bir araştırma başlatıldı.

İnsandan İnsana Bulaşıyor mu?

UKHSA’nın yaptığı açıklamada, virüsün insanlar arasında bulaşma belirtisi göstermediği bildirildi.

“Virüslerin Sürekli Olarak Evrim Geçirdiğini Biliyoruz”

UKHSA’nın baş tıbbi danışmanı Profesör Susan Hopkins şu ifadeleri kullandı: “Mevcut kanıtlar, dünya genelindeki kuş gribi virüslerinin insanlar arasında kolayca yayılmadığını göstermektedir.

Ancak, virüsün enfekte kuşlarla yakın temas sonrasında insanlara bulaşabileceğini biliyoruz ve bu nedenle maruz kalan kişileri izleyerek bu risk hakkında daha fazla bilgi edinmek için tarama programları gibi önlemler alıyoruz.

Şu an için küresel olarak kişiden kişiye bulaşma kanıtı bulunmamaktadır, ancak virüslerin sürekli olarak evrim geçirdiğini biliyoruz ve popülasyon içinde değişen risklere karşı dikkatli olmaya devam ediyoruz. Hasta veya ölü kuşlara temas etmekten kaçınmak ve Defra’nın önerilerine uyarak durumu bildirmek hala kritik önem taşımaktadır.”

https://taskalem.com/turkiyede-ilk-maymun-cicegi-vakasi-tespit-edildi/

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar