Bilim ve TeknolojiSağlık

Gözlerimiz Ulaştığımız Şeye Nasıl Odaklanıyor?

Nature dergisinde gösterilen çalışmada, bir araştırma ekibi, ulaştığımız yerden başka bir yere bakmamamızı elde eden süreçlere ışık tutuyor.

Çalışma, “bakış sabitleme” adında olan koordineli bir bakış ve erişim biçimine odaklanıyor.

NYU Sinir Bilimi Merkezi’nde profesör ve yazının yazarlarından kabul edilen Bijan Pesaran, “Sonuçlarımız, bakışımızı uzanma hareketinin hedefine bağladığımızı ve böylece bu hedefe daha uzun süre baktığımızı gösteriyor. Erişimlerimizi oldukca daha doğru icra eden şey budur. Büyük sual şuydu: Beyin bu tür naturel davranışları iyi mi düzenler?” diye açıklıyor. Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden bir sinirbilimci olan Maureen Hagan ile yürütülen emek verme, çoğunlukla incelenen sadece iyi anlaşılmayan bakış sabitleme sürecini, bilhassa de beynin değişik bölgelerinin birbirleriyle iyi mi yazışma kurduğunu araştırıyor.

Bu fenomeni incelemek için bilim adamları, insan olmayan primatlarda bir takım göz ve kol hareketi gerçekleştirirken bununla beraber beynin kol ve göz hareketi bölgelerindeki beyin aktivitesini incelediler. İlk hareket, bir hedefe koordineli bir bakış ve erişimdi. Arkasından, 10 milisaniye kadar kısa bir süre sonrasında, deneklerin mümkün olduğunca acele bakmaları ihtiyaç duyulan ikinci bir hedef sunuldu. Bu ikinci göz hareketi, bakış sabitleme tesirini ortaya çıkardı. Bu hareketler, otomobil sürerken ve bir trafik ışığına bakarken radyoyu değiştirdiğimizde yapılanlara benzerdi.

Elde ettikleri sonuçlar, bakış sabitleme esnasında, beynin parietal erişim bölgesi olan kısmındaki nöronların, göz hareketleri için kullanılan beyin kısmındaki nöron aktivitesini inhibe etmek için kullanıldığını gösterdi. Nöron ateşlemesinin bu baskılanması, göz hareketini engellemeye hizmet eder, gözlerimizi ulaşabileceğimiz hedefte merkezde meblağ, bu da sonrasında kavradığımız şeyin doğruluğunu artırır. Bilim adamları, etkilerin, beynin değişik bölgelerinde nöral ateşlemeyi organize eden, beta dalgaları olarak adlandırılan 15-25 Hz’deki beyin dalgalarının modellerine bağlı bulunduğunu belirtiyorlar.

Pesaran, “Beta dalgaları daha ilkin dikkat ve bilişle bağlantılıydı ve bu emek verme, beta aktivitesinin naturel davranışlarımızı koordine etmek için engelleyici beyin mekanizmalarını iyi mi denetim edebileceğini ortaya koyuyor.” diye ekliyor.
Kaynak: www.sciencedaily.com

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar