Taşkale Haberleri

İncesu’nun bilinmeyen kardeşi: Asarini Mağarası

Taşkale Köyü’ne 9 kilometre uzaklıkta bulunan İncesu Mağarası’nın güneyinde yer alan Asarini mağarası, içerisindeki binlerce yarasa kolonisi ile büyüleyici görüntüler oluşturuyor.

Karaman’ın Taşkale Köyünde turizme kazandırılan ve çok sayıda ziyaretçi ağırlayan İncesu Mağarası’nın “bilinmeyen kardeşi” Asarin Mağarası, kardeşiyle aynı kaderi paylaşamadı. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken ve koruma altında olmasına rağmen hayvan ağılı olarak kullanılan Asarin Mağarası, İncesu’nun gölgesinde kaldı.

Asarini Mağarası, Taşkale Köyü’ ne 9 kilometre uzaklıkta turistik bir mağara olan İncesu Mağarasının 300 metre güneyinde yer alıyor. Mağara içerisinde bulunan sarkıt, dikit ve damlataş oluşumlarının güzelliğine binlerce yarasa kolonisi eşlik ediyor.

Asarin ve İncesu Mağaraları’nın benzer uzanımları, bu sistemin başlangıçta tek bir mağara olduğunu ancak tarihsel süreçte yaşanan çökmeler ile birlikte birbirinden ayrıldığını gösteriyor.

İki kollu bir mağara olan Asarini’nde, kısa kol yaklaşık 200 metre, uzun kol ise 450 metre civarındadır. Asarin Mağarası yapılan jeolojik ve ekolojik araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre C grubu olarak tescil edildi. Mağara turizme açık olmadığından ziyaret önerilmiyor.

Yarasa diyarı Asarin

Mağara içinde özellikle girişe yakın bölümde çok sayıda yarasa kolonisi bulunuyor. Bunun dışında guanolardan (yarasa dışkısı) beslenen Guanobiler de bol miktarda görülebilir. Ayrıca çok ayaklı canlılara da (Myriapodlar) rastlamak mümkün.

Doğal SİT Alanı ilen edildi, Hayvan ağılı olarak kullanılıyor

İncesu ve Asarin mağaraları bakanlık onayı ile Mart 2021’de ‘Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ı ilan edildi. Daha önce de tabiat varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alınan mağara, uzun süredir hayvan ağılı olarak kullanıyor. Mağaranın bu amaçla kullanılmasının mağarasının ekosistemini nasıl etkilediği ise bilinmiyor.

Kaynak: Karamandan.com muhabiri Emirhan Sezen

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar