Genel HaberlerGündem

İstiklal caddesinde elindeki poşet ile video çeken yabancı uyruklu şahıs, tepkiye neden oldu

İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın acısı henüz geçmemişken, yabancı uyruklu şahısların elindeki (bombayı hatırlatan) poşet ile çektiği video tepki çekti.

Şahısların, İstiklal caddesinde poşeti bırakıp bir anda koşmaya başlaması çevrede korkuya neden oldu. Paylaşılan görüntülerle ilgili bir kişi gözaltına alındı.

İstanbul’un kalbi sayılan ve kentin en kalabalık noktalarından biri olan Taksim İstiklal Caddesi’nde, 13 Kasım 2022 Pazar günü saat 16.20 sıralarında bombalı saldırı gerçekleştirildi.

6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısının acısı henüz geçmiş değilken sosyal medyada yayınlanan bir video dikkat çekti.

Patlamanın gerçekleştiği noktada elinde bir poşet ile video çekmeye başlayan yabancı uyruklu şahıs, birkaç cümle sarf etmesinin ardından arkaya doğru koşuyormuş gibi yaptı. Çevredeki vatandaş ise bir anlık korku yaşadı.

Videoda, bir şeyler söz etmesinin ardından yanındaki arkadaşından poşeti alıp içini kontrol etti. Beklenmedik anda arkaya doğru koştu, çevreden geçen bir vatandaşın korkusu ise görüntülere böyle yansıdı.

Şimdi soruyorum TikTok’ta video çekip İstiklal Caddesi’nin ortasında, Türk milletinin acısıyla alay eden bu insan müsvetteleri hakkında bir işlem yapıldı mı? Hem bu ülkeye gelecekler, hem bu milleti aşağılayacak, hakaret edecekler. Tahammülümüz kalmadı. pic.twitter.com/wiqyvN0auH— Gürsel Tekin (@gurseltekin34) November 20, 2022

CHP’Lİ GÜRSEL TEKİN’DEN TEPKİ

Videoya tepki gösteren CHP Milletvekili Gürsel Tekin ise, “Şimdi soruyorum TikTok’ta video çekip İstiklal Caddesi’nin ortasında, Türk milletinin acısıyla alay eden bu insan müsvetteleri hakkında bir işlem yapıldı mı? Hem bu ülkeye gelecekler, hem bu milleti aşağılayacak, hakaret edecekler. Tahammülümüz kalmadı” sözleriyle tepki gösterdi.

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstiklal Caddesi’nde ellerindeki poşeti gösterip Arapça konuşma yaparak vücut diliyle toplumda infial yaratacak tarzda eylemde bulunan ve bunu sosyal medyada paylaşan üç kişiden biri gözaltına alındı.
Videoda yer alan kişilerin sosyal medya hesapları incelendiğinde, başka bir sosyal medya platformunda aynı görüntülerle aynı yerde ve aynı kıyafetlerle 6 Kasım’da video paylaşımı yaptıkları görüldüğü belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Her ne kadar görüntüler 13.11.2022 tarihinde İstiklal Caddesi üzerinde meydana gelen patlamayla alay eder gibi bir düşünce oluşturup toplumda infial yaratsa da videonun patlamadan önce 06.11.2022 tarihinde paylaşım yapıldığı görülmüştür. Ayrıca videoda görülen şapkalı şahıs F.R.’nın 08.11.2022 ve A.O.’nun 10.11.2022 tarihlerinde ülkemizden çıkış yaptıkları, bu sebeple ilgili videonun bilinen patlama olayıyla ilgili olmadığı anlaşılmıştır.”

Açıklamada, yakalanan şüpheli A.A’nın adli makamlara sevk edildiği ve konu ile ilgili soruşturmanın devam ettiği aktarıldı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar