Karaman Haberleri

Karaman’da Şiddetli Dolu, Ekili Alanlara Büyük Zarar Verdi!

Karaman’da beklenmedik bir şekilde başlayan ve yaklaşık 10 dakika süren dolu yağışı, ekili arazilere büyük zararlar verdi.

Karaman'da Şiddetli Dolu, Ekili Alanlara Büyük Zarar Verdi!

Tarlalar, adeta kış mevsimi gibi beyaza büründü. Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram ve İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Çoğlu ve Burunoba köylerine giderek doludan etkilenen mısır, patates ve pancar ekili arazileri inceleyerek çiftçilerden bilgi aldı. Yapılan incelemeler sonucunda 2 bin dekarlık alanda zarar tespit edildi.

Karaman'da Şiddetli Dolu, Ekili Alanlara Büyük Zarar Verdi!

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, dolu nedeniyle zarar gören üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Bugün, dolunun zarar verdiği ekili arazileri gezip incelemelerde bulunuyoruz. Şu anda gözlemlediğimiz kadarıyla mısır, patates ve pancar ekili yaklaşık 2 bin dekarlık alanda zarar meydana gelmiştir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, vakit kaybetmeden hasar tespit çalışmalarına başlayacağız. Tespitlerimizi tamamladıktan sonra Cumhurbaşkanlığı, bakanlık ve afet fonundan destek almaya çalışacağız. Geçmiş yıllarda yaşanan benzer zararlar sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla üreticilere her zaman destek sağlandı. Hükümetimiz, çiftçilerinin her zaman yanında olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Karaman'da Şiddetli Dolu, Ekili Alanlara Büyük Zarar Verdi!

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram da bu yıl bahar yağışlarının oldukça iyi olduğunu ve Haziran ayına gelinmesine rağmen hala devam ettiğini belirterek, bereketli yağışların ardından bu tür afetlerin yaşanmaya başladığını ifade etti. Bayram, “Karaman’ın bazı bölgelerinde sel ve dolu felaketleriyle karşılaşıyoruz. Dün, Çoğlu ve Burunoba köylerimizde aniden başlayan dolu yağışıyla birlikte arazilerdeki ürünlerin tamamen yok olduğunu gördük. Devletimiz, zarar gören ekili alanlardaki üreticilerimizin yanında olacak. İl Tarım ve Orman Müdürümüzle birlikte doludan zarar gören alanlarda incelemeler yaparak tespitlerde bulunuyoruz. Raporları bakanlığımıza ileterek yardım taleplerini ileteceğiz” dedi.Karaman'da Şiddetli Dolu, Ekili Alanlara Büyük Zarar Verdi!

Çoğlu Köyü Muhtarı Selvet Sağlamoğlu ise şu an yapacak bir şeyin olmadığını belirterek, devletin doludan etkilenen çiftçilere yardım etmesini talep etti. Patates tarlası tamamen zarar gören çiftçi Ramazan Sayma da devletten destek ve yardım beklediklerini ifade etti.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar