Yazarlar

Taşkale’de Duyarlı Olmak

Taşkale’de Duyarlı OlmakDuyarlı insan olamak demek ;çevremize baktığımızda toplumu doğayı etkileyen olumlu olumsuz neleri görüyoruz? Nelerin farkındayız, eksiklikler neler, düzenli işleyen noktalar hangileri ve benim yaşadığım toplum ve dünya için ne yapabilirim? duyarlı Kişiler bu soruları kendilerine sürekli sormak zorundadır.

Sadece kendi çıkarlarını düşünen kişilere ise duyarsız denir.

Duyarlı insan olmak için kendimizden önce her zaman ihtiyacı olan insanları düşünmeliyiz.

Duyarlılık aslında ailede başlayan bir süreç aile içinden başlayarak ,okul ve yaşam boyu devam etmektedir. Ebeveynler bu konuda hassas olmalı çocukların gelişim sürecinde duyarlılık konusunda destek vermeleri,sosyal sorumluluk projelerine katılmaları yönünde desteklemeleri gerekmektedir, çocuklar hem farklılıklarını fark edecek ,hemde ,topluma karşı olan sorumluluklarını yerine getirmek için çabalayacaklardır .Ne kadar erken başlarsa bu süreç toplumun geleceği açısından faydalı olur, her bireyin sorumluluklarını yerine getirmesi sayesinde, daha yaşanabilir ve mutlu dünya için adımlar atılacaktır.

Anadolu’nun çoğu köyünde dinimizde yeri olmamasına karşın sürdürülen gelenek ve görenekler hala devam etmektedir.
Çoğu köylünün içine sinmemesine,mantıksız olduğuna inanmasına rağmen toplum baskına maruz kalması nedeniyle gelenekleri sürdürmek zorunda kalıyorlar, ve bu gelenekler insanları manevi ,maddi olarak zor durumda bırakmaktadır.
Bunlardan biri ise vefat eden akrabalarımızın adına verilen yemekler bir düşünün bir yıl içerisinde 20 kişi vefat etsin ilk bayramda sabah namazından çıkar çıkmaz bütün cenaze evine gidilir yemek yenir bu durum cenaze evini zor durumda bırakır ,ayrıca tabaklar bitirilmediği yemekler israfa neden olmaktadır.
Bu geleneklerin çağımızda yapılmaması gerektiğini söyleyecek insan bulmak zor ,ama bu cesareti,duyarlılığı gösteren yine bir Taşkale’li oldu ve bir taşla iki kuş vurdu,hem insanlara toplumsal bir gereklilik olduğunu düşündüğüm “doğduğun yere borcun var” sözümü doğrular bir girişimde bulunan değerli hemşehrim Mehmet GÜNEY Ailecek bir karar alarak rahmetli değerli babalarının adına bayramda verecekleri yemek yerine Muhtar Hasan KARACA ve Valiliğinin oluru ile köyün zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için Köy hesabına bağış yapma kararı almışlardır.

Bu düşünce alkışlanacak bir karar olup,bütün köylünün hatta her köyün uygulanacağı bir sistem haline getirilmeli, doğru bildiğimiz yanlışlardan kurtularak doğup büyüdüğümüz topraklara hizmet ederek borcumuzu ödemeliyiz .

Nevdet Ortauğurlu

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar