Taşkale Haberleri

Taşkaleli Ozan İsa Oğuz 2. Yılında Anıldı

Karaman’da aşıklık geleneğinin öncülerinden ve günümüzde hala bu geleneği sürdüren birçok ozan yetiştiren İsa Oğuz, vefatının 2. Yılında adına düzenlenen bir gecede türküler ve şiirlerle anıldı.

KARTAP ve İLESAM öncülüğünde gerçekleştirilen gece Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezinde yoğun bir katılımla yapıldı.

Sunuculuğunu Zehra Uyar’ın yaptığı gecede Ozan İsa Oğuz’un dostları, öğrencileri ve ailesi onun hatıralarını yad ettiler. Söyledikleri türküler ve şiirlerle andılar.

5 Aralık 2020’de aramızdan ayrılan İsa Oğuz, Karaman’da Müzik Evi, Notalı Bağlama Kursları ve Âşıklar Kahvesi açtı. Yunus Emre Halk Âşıkları Derneği’ni kurdu. Bir çok halk ozanı ve bağlamacı yetiştirdi.

Çeşitli şehirlerde düzenlenen şölen ve yarışmalarda sayısız ödüller aldı.

Derlediği birçok dergi TRT televizyonları, Hollanda Leydin Üniversitesi, Finlandiya radyo ve gazetelerinde sergilendi. 1993’te öğretmenliğe tekrar başladı. Çeşitli okullarda ve Halk Eğitimi Merkezinde müzik ve saz dersleri verdi. Emekli olduktan sonra da ders vermeyi sürdürdü. Nisan 2006’da kendisinin yanı sıra eşinin ve dört çocuğunun şiir ve atışmalarının da yer aldığı Oğuz Ozanlar adlı kitabını yayımladı. Aynı yıl Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu tarafından Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülüne lâyık görüldü.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar