Taşkale Haberleri

Taşkale’ye gelen Mağara Adamları

Antropologlara göre 4.5 milyar yıllık geçmişe sahip olan dünyamızda canlı geçmişin tarihi 3.5 yıldır 180 milyon yıl öncede memelilere rastlanıyor, ve en eski uygarlıklar tarihi ise on bin yıl önceye dayanıyor.
Uygarlığın kaynağı olan Anadolu da insanlığın binlerce yıllık mücadeleleri sonucu elde edilen kazanımlar doludur.

Bir ülkenin bir bölge insanının gelişmişliği ,insanlığa faydasının olup olmadığı kültür düzeyi tarihine kültürüne sahip çıkarak gelecek nesillere aktarabilme gücüyle yeteneğiyle ölçülür. Geleceğe aktarılanlar ister doğanın oluşturduğu doğal güzellikler olsun isterse insanoğlunun yaptığı kültürel eser olsun farketmez.

Türkiye de ve bölgemizde çok sayıda mağara adamlarımız mevcuttur. Bu adamlar şöyle tanımlanır.
Mağara adamı, Popüler kültürde tarih öncesi devirlerde mağaralarda yaşayan ilkel insan anlamına gelir.
Mağara adamı yabancısı olduğu bu dünyadan korunmak ve hayatta kalabilmek için mağaralara sığındılar. Bu durum onları kötü hava koşullarından ve vahşi hayvanlardan korumaktaydı.

Taşkale’de bu mağara adamlarından korunmaları gereken yerlerin başında geliyor özellikle sahip olduğu İncesu mağarasıTaşkale'ye gelen Mağara Adamları

İNCESU MAĞARASI ; Taşkale’ye 9 km uzaklıkta gözzek deresinin doğu yamaçlarında yer  almaktadır birbirinden 350 metre uzakta incesu ve Asarin mağaraları bulunmaktadır İncesu 1356 mt uzunluğunda içerisinde sarkıt, dikit ve traverten havuzları bulunan bir doğa harikasıdır. Bütünüyle yatay olan mağaralar damlataş birikimi yönünden son derece zengindir. Mağaranın yakın çevresinde yer alan diğer kaya sığınaklarının bulunduğu bölümlerde Roma devrine ait küçük bir yerleşmeye ait izlere rastlanılmıştır. Bu kadar tarihi değeri olan ve muhteşem doğal güzelliği sahip olan İncesu mağarası 2013 yılında turizme açılmıştır.Taşkale'ye gelen Mağara Adamları

Turizme açılmadan önce daha korunaklı durumdaydı. Bizim gençliğimizde her bir metre karesi sarkık, dikik ve traverten havuzları ile doluydu ve tahrifat olmuyordu, hatta daha önceleri köylünün soğuk hava deposu olarak kullanılıyordu. kültür mantarcılığı ve peynir depolanması için uygun şartlara sahiptir ayrıca astım bronşit gibi solunum yolları hastalıklarında tedavi edici olduğu bilinmektedir. insan eli değmeyen her şey güzeldir ziyaret etmediğinden şimdikinden daha korunaklı durumdaydı.Taşkale'ye gelen Mağara Adamları

  • İnsanoğlu canlılar arasında en vahşi ve iflah olmaz bir mahlukattır.
  • Tarih ve kültürünü gelecek nesillere aktaramayan bin nesil yok olmaya mahkumdur.

İncesu mağarasında yüzlerce yılda oluşan sarkık, dikik ve traverten havuzları insanımsı varlıklarla yok ediliyor sanki bütün karakterlerini buraya yansıtıyorlar o güzelim sarkıkları kopararak evlerinde süs eşyası olarak kullanıyorlar duvarlara memleketinin çocuğunun sevgilisinin ismini yazarak tahrip ediyorlar çöplerini sağa sola atıyorlar daha ne kadar olumsuzluk var ise orada yapıyorlar.

İncesu mağarası değerini bilmeyen insanlara derhal bir süre yeni sarkıklar oluşması için kapatılma yada köy muhtarına gerekli yetki ve destek vererek buraların korunması için yeni düzenlemeler yapılmalı. Hiç kimse tek başına mağaraya girmesine izin verilmemeli rehber ile birlikte girişe izin verilmeli, girişlerde ücret alınmalı, çevre düzenlemesi yapılarak ihtiyaçları karşılamak için lavabo ve büfeler konulmalı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar