Taşkale HaberleriYazarlar

Taşkale’yi Tehdit Eden Kayalar

Taşkale'yi Tehdit Eden KayalarDünyanın pek çok yerinde birbirinden ilginç ve korkunç görünümlü, yüzyıllar boyunca çeşitli şekiller girmiş, jeolojik oluşumlar bulunuyor. Dev kristal mağaraları,Taş ormanları, Dalga kayaları, Dev geçitler, Travertenler, Peribacaları, Tepeler, Kanyonlar, Erebus Dağı Buz Kuleleri, Dağlar gibi doğa olaylarının birer sonucu oluşmuş göz alıcı görüntüler ortaya çıkmıştır.

Kanyon dünya yüzeyinde nehirlerin oluşturulmuş derin vadilere denir.

Tabii olaylar veya insanların müdahalesi, depremler, hava şartları nedeniyle, kayaların tüf yapısından dolayı sürekli kopan kaya parçaları nedeniyle kanyonu oluşturan kayaların ön cephesi ve yapısı tahrip olmuştur.

Karaman bölgesi içerisinde birçok Kanyon ve vadiler vardır.

En bilinen kanyon ve vadiler Gödet (saklı cennet) kanyonu, Ermenek (Nadire Kanyonu) vadi olarak Yeşildere’den başlayarak Taşkale’yi takip ederek ve Koraş’da sona eren kanyonlar mevcuttur.

Bu kanyon ve vadilerin jeolojik yapıları nedeniyle turizm açısından çok önemli insanlar artık deniz kum güneş turizmini bırakarak doğa ile baş başa kalmak için doğal alanlara rağbet göstermeye başladı.

Hiç düşündük mü? Bu doğal oluşumların tehlikelerinden haberimiz var mı? önlem alabiliyormuyuz? Karayolları bu tehlikenin farkına vararak artık otobanların, tünellerin yamaçlarına kayaların düşmemesi için çelikten fileler sererek yollara kayaların düşmesini bir nebze engellemişlerdir.

Taşkale uzun bir vadi içerisinde; sırtını yaklaşık yüz metre yüksekliğe ulaşan, uzunluğu ise yaklaşık iki km olan, kuzey yamaçlara dayamış bir köydür ve her yıl binlerce turist ziyarete gelmektedir. Ancak büyük bir tehlike yaşanması muhtemel durumlar söz konusu; Yeşildere yönünden köye girişte Manazan mağaraları karşılar sizi ama bu mağaralardan kopan kaya parçaları yola kadar inmektedir. Mağarada çatlaklar oluşmuştur. Köy girişi olan Akkayada kafanızı sol tarafa çevirerek yukarı doğru baktığınızda yüz metre yüksekliktedir büyüklüğünde sanki üzerinize düşecek bir şekilde kaya kütlesi bulunmaktadır, tahıl ambarlarının tepesinde aynı ebatta başka bir kaya kütlesi de vardır, her yağmur yağdığında rüzgar çıktığında, yani olumsuz hava koşullarında, bu kayalarda çatlaklar oluşuyor, kopmalar yaşamaktadır; hatta çocukken güvercinlerin düşürdükleri kaya parçaları kafama düşmüştü ve hala kafamda onun izi vardır.

Sözün özü; büyük felaketler olmadan biran önce jeoloji, inşaat mühendisleri v.b bu konu ile ilgili bütün paydaşlar bir araya gelerek incelemelerde bulunmaları, şimdiden önlem almaları gelecek olan tehlikeleri önlemeleri gerekmektedir, çünkü köylüler ve ziyarete gelen turistler burada toplanmaktadır; bir kaya parçasının düşmesi halinde ölümler meydana gelir.

Nevdet Ortauğurlu

1 yorum

  1. Mustafa muhterem eroğlu says:

    Harika olmuş emeğine sağlık

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar