Karaman Haberleri

Vali Işık’tan Karaman’a Duygusal Veda

En son yayınlanan valiler kararnamesi ile mülkiye başmüfettişliğine atanan Vali Mehmet Alpaslan Işık, duygu dolu anların yaşandığı törenle ilimizden ayrıldı.

Karaman’dan ayrılmadan önce basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Mehmet Alpaslan Işık, “Bundan yaklaşık iki sene önce göreve başlarken yine burada sizlere basın açıklamasında bulunmuştum. Bu açıklamada makamlar gelip geçicidir. Önemli olan biz buradan giderken bir Allah razı olsun alırsak bizim için en büyük makam odur. Burada tarafsız olarak adil bir şekilde hiç kimsenin güdümüne girmeden görev yapmayı kendime bir ilke edindim. İnşallah bu şekilde de görevimi tamamlayarak buradan huzur içinde ayrılacağıma inanıyorum demiştim. Allah’ıma şükürler olsun ki bu şekilde ayrılmak bana nasip oldu.

Bildiğiniz üzere ile atandığımda bir pandemi vardı. Sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu dönemde, canla başla çalışan sağlık ordumuz, kamu kurum kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız ve en önemlisi halkımızın desteği ile bunun üstesinden geldik. Hiçbir zaman yaptığım hizmeti, getirdiğim kaynakları basına verip ön plana çıkmadım, yerimi haddimi bildim. Kimseyle yarışa girmedim. Sadece halka hizmet için yarıştım. Takdir Karaman halkınındır. Değerli arkadaşlar, ben pandemiden dolayı herkesin yüzünde maske takılıyken Karaman’a atandım ve yaklaşık 2-3 ay önce maske takma mecburiyeti kalktı. Ve maskeler düştü.

Gerçek yüzü sonradan ortaya çıkan bir avuç kişi dışında Yunus Emre gibi hoşgörü timsali şahsiyeti bağrından çıkarmış topraklarda yaşayan Karaman halkının da Yunus’la aynı meziyete sahip olduğu tartışmasızdır. Ben Karaman halkının engin hoşgörü ve desteğini her zaman arkamda hissettim. Gözlerdeki o sevgiden ilham aldım. Kaynaştım bütünleştim. İlçe ilçe köy köy dolaştım. Kamu malını peşkeş çektirmedim. Buna kalkışanlar hakkında gereğini hukuk çerçevesinde yaptım. Yakalarından tutup adalete teslim ettim. Onların iftira kampanyaları ile mücadele ettim. Hukuk tarafından bu kişiler tazminata mahkûm edildi. Buna rağmen bıkmadan kaymakamlar hakkında da iftirada bulundular. Bu konuda da hukukun gereğini yapacağına inancım sonsuzdur. Bu şarkı burada bitmez. Nerede olursam olayım mücadelem etkin bir şekilde sürecek. Zira namuslu, kamu malını koruyan kamu görevlileri benim gözüm kulağım olacak.

Vali yardımcısı, kaymakam, daire amiri, belediye başkanları, oda başkanlarımız ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri varlıklarını hep yanımda hissettirdiler. Ben kendilerine ve vefa bilir Karaman halkına sonsuz teşekkürü bir borç biliyorum. Yine beni Karaman’a vali olarak atayarak hizmet etme fırsatını bana veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a ve beni bu göreve öneren İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum.

Sözlerimi yunusun diyarında yunusun sözleri ile bitirmek istiyorum.
“Biz dünyadan gider olduk kalanlara selam olsun” demiş Yunus
Ben de şöyle diyorum; “Biz Karaman’dan gider olduk kalanlara selam olsun. Haydi eyvallah. Hoş çakalın” dedi.

Vali Mehmet Alpaslan Işık, veda konuşmasının ardından Karaman protokolü ve valilik personeli ile tek tek vedalaşarak ilimizden ayrıldı.

17 Mayıs 2022 Salı günü Valilik önünde düzenlenen uğurlama törenine Konya Valisi Vahdettin Özkan, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve valilik personeli katıldı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar