Taşkale HaberleriYazarlar

Yatıyoruz Kalkıyoruz Taşkale!

Her gün istisnasız diye bilirim ki Taşkale ile ilgili görsel ve yazılı basında haberler çıkmaktadır. Şu ünlü kişi veya bürokrat ziyaret etti, bilmem ne kadar yatırım yapıldı /yapılacak gibi haberler çıkmaktadır.

Bu hizmetler Taşkale halkına geri dönüşümü olacak mı? köyün boşalmasını/terk edilmesini engellemek için neler yapılacak bu Turizm de Taşkaleli ne elde edecek; bunların düşünülmesi lazım yatıyoruz kalkıyoruz Taşkale düşünüyoruz ama TAŞKALELİYİ DÜŞÜNMÜYORUZ.

Taşkale’ye yılda kesin bir kayıt olmamakla beraber yerli ve yabancı yaklaşık yüz bin turist ziyaret etmektedir ziyaret eden turistler bu güne bireysel olarak kendi imkanları ile ziyaret etmekteydi son zamanlarda tur operatörlerinde ilgisini çekmeye başlamıştır. Sırf tarihi kültürü için değil doğal güzelliklerinden dolayı ürün tanıtım videoları, gelin damat fotoğraf çekimi, müzik klipleri çekmek için gelenlerde olmaktadır.

Tarihi, Kültürel ve doğal güzelliklerinden dolayı görsel ve yazılı basının ilgisini çekerek daha çok çekmekte belgesellere, eğlence programlarında sıkla yer almaktadır; Bu ise Taşkale’ye gelen ziyaretçi sayısını artırmaktadır.

Turizmin amacı ziyaret edilen yöreye ekonomik açıdan katkı sağlamak, kültür seviyesini yükseltmek, Büyük şehirlere göçü önlemek için önemlidir. Ziyaretçilere ise yörenin kültürel ve tarihi bilgiler vermektir.

Taşkale tarih ve kültürel açıdan dünyada az rastlanan hazinelere sahiptir, tanıtıma da sorun yok fotoğraf dernek üyelerinin sosyal medyada köyde çekmiş olduğu fotoğrafları paylaşmaları nedeniyle, dünyanın her köşesine ulaşılmaktadır. Geriye ne kalıyor köye ekonomik katkı sağlamak için elimizi taşın altına koyarak üretim yaparak gelir etmemiz kalıyor.

İki türlü sorun gözükmektedir bence birinci sorunumuz yanlış yatırımlar ve vizyon eksikliği örnek mi istiyorsunuz? Manazan mağarası önüne yapılan turizm amaçlı esnaf satış kulübeler ve tuvaletlere büyük masraflar yapılmıştır ancak bakımsızlıktan çürümeye yüz tutmuştur sadece kulübe yaparak hizmet etmiş sayılamazsınız, mağaranın içerisine döşenmiş olan elektrik tesisatların durumu ayrı bir rezalet, İncesu mağarası ayrı başka bir sorun bir bu yatırımın hiçbir yararı olmadığı gibi devlete zararı var, Taşkale’de en büyük ihtiyacı olan konaklama sonunu çözmeden ziyaretçileri memnun edemezsiniz.

Bir an evvel Karaman Valiliği Koordinasyon da Karaman il Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Müdürlüğü ,Belediye ve ilgili kurumlar bir araya gelerek somut bir şekilde uzun vadeli planlamalar yaparak girişimde bulunmaları gerekmektedir. Köyü sadece muhtarın kısıtlı olanaklarına bırakılmamalı profesyonel kuruluşlardan destek alınmalı.

Taşkale’nin birinci önceliği konaklama sorunudur; köy evleri aslına uygun bir şekilde restore edilmeli yaz ve kış aylarında kullanılacak şekle getirilmeli; pansiyon sistemi getirilerek köylünün köyde kalmaları sağlanmalı güzelim insanlarımızı şehrin pis kokusundan uzak tutulmalı, köy evlerinin dekorasyonu yöresel eşyalardan el sanatlarından oluşmalı, köy girişinden ambarlara kadar olan kayalar oyularak taş evler yapılmalı, yeni yapılaşmaya izin verilmemeli köyün otantiği kesinlikle bozulmamalı, kendi coğrafi yapısı bozulmamalı.

İkinci sırada köy halkına gelir getirici alternatifler sunmaktır, öncelikle yöresel ürünler pazarı oluşturmak, tarihi yerlerin Magnetlerini, yaparak köy tüzel kişiliği adına bunların satılmasını sağlamak sürekli açık olması şart, el emeği ile üretilen halı, kilim çorap gibi ürünler için atölyeler kurmak ve hepsini bir çatı altında birleştirmek için kooperatif kurulmalı, yöresel ürünlerimizi markalaştırmalıyız özünü koruyarak.

Lavanta vadisi oluşturulmalı bu aromatik bitkilerin bakımı arıcılara zimmetlenmeli balından arıcılar çiçek ve yağından ise köy tüzel kişiliği adına satılarak köylünün ihtiyaçları karşılanmalıdır lavanta vadisi turist çekme bakımındanda büyük potansiyeli bulunmaktadır.

Karaman’ın Taşkale’nin turizm merkezi olabilmesi için sadece kültür değil doğa turizm potansiyelini tespit ederek Rafting, Doğa yürüyüşü, Yamaç Paraşütü, Teleferik ve Balon Turları gibi alternatif turizm faaliyetleri geliştirmek kapalı bir kutu olan Karaman ve ülkemiz ekonomisine büyük katkılar yapacaktır.

Nevdet Ortauğurlu

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Mesajlar